Pendik Bina Güçlendirme

1975 - 1997 - 2007 ve son olarak yürürlükte olan 2018 Deprem Yönetmeliğine göre yapılan 3 boyutlu analizler neticesinde hazırlanan güçlendirme projelerine göre, güçlendirme inşaatları yapılır. Genellikle betonarme kolon mantolanması ve taşıyıcı sisteme betonarme perde eklenmesi şeklinde temelden başlayıp çatı katına kadar devam ettirilir. Hesap sonuçlarında temel sisteminde de yetersizlikler varsa, Pendik temel güçlendirme projesi de hazırlanarak uygulanır. Türkiye’de son yıllarda yaşanan çok sayıda deprem can ve mal kaybına neden olmuş olup kayıpların birçoğu binaların statik sorunlarından kaynaklanmıştır. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de meydana gelmiş depremlerde ortaya çıkan kayıpların çoğunluğunun binalarda kullanılan eski teknikler ve malzemelerin yetersizliği olarak tespit edilmiştir. İnşaat mühendisliği ana bilim dalı olarak yapılarda statik tasarlama yapılırken öncelikle beklenen yapının deprem karşısında kararlı hareket etmesinin sağlanmasıdır. Herhangi bir deprem anında binanın ayakta kalması ilk tercih olmakla birlikte olası büyük şiddetli bir depremde de en az hasarla depremden çıkması istenmektedir.

ŞMA YAPI olarak bu konuda özellikle yeni yapılan yapılarda yapının statik açıdan en mükemmel koşullarda yapılması sağlanmaktadır. Ayrıca eski yapılarda kuvvetlendirme yöntemi uygulanırken eski tekniklerle yapılmış çok sayıda yapının güçlendirme tasarımında ayrıntılı incelemeler sonucunda karar alınmaktadır.

Karbon Elyaf (Fiber Plaka Güçlendirme)

Karbon Elyaf, yapılara ek yük getirmeden uygulanabilen, kullanıma hazır karbon malzemelerden oluşan, malzemenin yüksek çekme dayanımları nedeniyle sargılama, dayanım artırma, sehim kontrolü ve darbelere karşı koruma amacıyla kullanılan bir güçlendirme sistemidir. Betonarme, prefabrik, çelik, ahşap ve yığma yapılarda; kolon, kiriş, perde, döşeme ve duvar gibi taşıyıcı elemanların dayanımlarının ve sürekliliklerinin artırılması için kullanılır. Uygulandıkları yapıda ve yapı elemanında ise yük taşıma kapasitesini arttırma, eğilme dayanımını arttırma durabiliteyi geliştirme, dinamik yüklerden gelen yorulma direncini güçlendirme gibi olanaklar sağlanmaktadır.

Hafif ve esnek bir malzeme olmasından dolayı yapıda ölü yük artışına sebep olmaz. Karbon fiber çeşitlerinden olan karbon elyaf kumaş, gömlek kumaşı kadar ince bir malzeme olup dünyada bilinen en sağlam malzemelerden biridir. Kumaş inceliğinde olan karbon elyaf çelikten 14 kat daha gerilmeye mukavim olmasına rağmen ağırlığı çeliğin beşte biri civarındadır. Makasla kesilip duvarlara uygulandıktan sonra bir çelik levha gibi katılaşmaktadır. Karbon lifli polimerlerle güçlendirilen tuğla duvarlar, deprem sırasında yapının ileri geri oynamasını azaltıp rijitliğin artmasını sağlıyor ve böylelikle binanın depremde zarar görme riskini en aza indiriyor. Karbon elyaf tüm yapı elemanlarına dıştan rahatlıkla uygulanan yapısal güçlendirme malzemesidir ve güçlendirilen duvarların dışarıdan sıva veya alçıpan ile kapatılarak normal bir duvar görüntüsüne kavuşturulması da mümkündür.

Karbon elyaf uygulamasında yapıştırılacak yüzeyin hazırlığı uygun şartlarda olmalıdır. Öncelikle beton yüzey kir, toz, zayıf olan bölgeler, sıva ve boyalar kumlama veya taşlama yöntemi ile temizlenir, yüzey bozuklukları düzeltilir. Hazırlanmış olan epoksi yapıştırıcılar hazırlanmış yüzeye sürülür. Karbon elyaf gerilerek yapıştırılır ve epoksi ile doyurulur. Karbon elyaf uygulamasından sonra üzerine son kat epoksi sürülür. Koruyucu bir kaplama yapılacaksa üzerine kum serpilir, son olarak sıvası yapılır ve işlem bitirilir.

Pendik Bina Güçlendirme Proje Hizmetleri

Türkiye, jeolojik konumu nedeniyle dünyada deprem tehlikesi en yüksek ülkelerden birisidir. Ülkemizin deprem kuşağında bulunması nedeniyle de yapıların depreme dayanımı büyük önem arz etmektedir. Bu sebepledir ki Pendik deprem performans analizi ve Pendik güçlendirme projeleri hizmetlerine büyük önem vermekteyiz. ŞMA YAPI, birçok kurum ve kuruluşa kapsamlı ve deprem yönetmeliğine uygun deprem performans analizi hizmeti vermektedir. Aynı şekilde deprem performans analizi sonucunda önemli güçlendirme projelerinde de imzamız bulunmaktadır. Pendik deprem performans analizi yapılırken ilk önce deprem yönetmeliği çerçevesinde mevcut yapının deprem etkisi altındaki davranışını belirlemek için performans analizi yapılır. Deprem yönetmeliğindeki bilgiler çerçevesinde yapılan analiz sonrasında ise, yönetmelikte belirtilen performans düzeyinin karşılanıp karşılanmadığına bakılır. Eğer mevcut yapı yapılan deprem performans analizi sonrasında yönetmelikçe belirlenen performans düzeyini karşılamıyor ise Pendik Bina Güçlendirme projesi hazırlanır.

Pendik Depreme Karşı Güçlendirme

Deprem yönetmeliğine göre; göçme durumunda ya da göçmenin önlenmesi durumunda çıkan yapılar mutlaka güçlendirilmelidir ve bu binalar da oturulması yasaktır. Pendik deprem performans analizi sonrasında yönetmelikçe belirlenen performans düzeyi karşılanmıyor ise Pendik bina güçlendirme projesi hazırlanır. Hazırlanan güçlendirme projesine göre güçlendirme maliyeti çıkarılır. Güçlendirme maliyeti ile binanın yeniden yapım maliyeti oranlanır ve yapı hakkında güçlendirme veya yıkım kararı alınır. ŞMA YAPI olarak; güçlendirme projeleri konusunda uzmanlaşmış geniş kadromuza ve yılların getirmiş olduğu tecrübemize güveniyoruz. Güvenlik ve kaliteyi her zaman ön planda tutarak müşterimizin ihtiyaçlarına göre farklı çözümler üretiyoruz. Deprem performans analizi ve Pendik bina güçlendirme projeleri için alanının uzmanı ekiplerimize ve güvenlik konusundaki hassasiyetimize güveniyor ve önemli projelere imza atmaya devam ediyoruz. Deprem performans analizi ve güçlendirme projeleri konusunda ŞMA YAPI olarak uzun yıllardır hizmet vermekteyiz.

Türkiye’nin dört bir yanındaki kamu kurum ve kuruluşlarına, bankalara, butik yapı, AVM ve otel yapıları ve daha bir çok yapıya deprem performansı analizleri konusunda hizmet veriyoruz. Sunmuş olduğumuz Pendik deprem performansı analizi sonucunda ise gerekli görüldüğü takdirde güçlendirme projelerinin hazırlanması konusunda da hizmet vermeye devam ediyoruz.

Pendik Kırım Yıkım Hizmetleri

Pendik Kırım Yıkım İşleri; Bir binayı yapmak ne kadar zor ise; yıkmakta o kadar zordur. Müstakil evlerinizi yeniden yapmak için, evinizin içinde yapacağınız değişimler için kırım hizmetleri veya toplu bir inşaatı düzenlemek için yıkılma işlemlerinin tamamında sizlere destek sunacak olan firmamız, uzman ekibiyle birlikte en kaliteli kırım yıkım işlemlerini yaptırmanızı sağlamaktadır. Tüm bunları yaparken, en uygun fiyat avantajını daima sorunsuzca sizlere sunması sayesinde de, eşsiz bir yapıya ulaşmanızın önü açılıyor. Yetenekli ve bir o kadar da tecrübeli bir ekiple çalışmalarına devam eden Pendik Yıkım Kırım İşleri, istediğiniz tüm zamanlarda sorunsuz bir hizmet sunarken, eşsiz yapısıyla ve hizmet anlayışıyla da kırım yıkım hizmetleri içerisinde asla sorun yaşamamanızı sağlamaktadır. Bu yönüyle rakiplerinden daima bir adım önde olan firmamızla yapacağınız işlemlerinizde, her zaman profesyonel ve iş güvenliğinin halt safhada olmasına rastlayacaksınız. Hal böyle olurken, eşsiz bir yapıya ve çalışma fırsatına ulaşmanızın da önü açılacaktır.

Kolay iletişim ve uygun fiyat avantajlarını sizlere sorunsuzca sunan firmamız, Pendik kırım yıkım hizmetleri sayesinde; gerekli olan tüm yıkım ve kırım işlemlerinizi sizlere sorunsuz bir biçimde sunmaktadır. Dilediğiniz tüm mekanlarınızın, evinizin bir kısmında yer alan farklı ihtiyaçlarınızı da karşılayacaktır. Doğru seçimlerle en kaliteli hizmetleri alabileceğinizin bilincinde olmanız, firmamızla yapacağınız işlemlerin daima profesyonel destekle gerçekleşeceğine de şahit olmanız anlamına gelecektir.